Varování v souvislosti s aplikací TikTok pro studenty

tiktok

2023-03-29

Vážené studentky, studenti,

dne 8.3.2023 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti spočívající v instalaci a používání aplikace TikTok.

V čem konkrétně tato hrozba spočívá?

Z pohledu kybernetické bezpečnosti se jedná především o to, že TikTok sbírá excesivní množství uživatelských dat, zejména:

Podrobněji:

Všechny sebrané informace mohou být v budoucnu využité proti vám, např. k hodně dobře cílenému phishingu nebo k vydírání.

Zvažte sami tato rizika. Doporučujeme tuto aplikaci nepoužívat a nepřipojovat se ke Studijnímu informačnímu systému univerzity ze zařízení, na kterém je tato aplikace nainstalovaná.

Pokud aplikaci už používáte a chcete ji i přes varování používat dál, tak důrazně doporučujeme:

Pokud se přes varování (nebo právě kvůli němu) rozhodnete aplikaci si vyzkoušet a nainstalovat, tak doporučujeme:

Je TikTok jediná aplikace, která chce přístup ke kontaktnům nebo sbírá osobní údaje?

Není. Aplikací, které sbírají osobní údaje, je hodně. Např. je celá řada komunikačních systémů, kde je uživatel identifikovaný svým telefonním číslem a které chtějí při instalaci přístup k vašim kontaktům. Stejně tak jsou aplikace s prohlížečem www stránek. Při používání těchto aplikací doporučujeme stejnou opatrnost a zvážení toho, jaké osobní údaje jim poskytnout.

Čím se tedy aplikace TikTok liší?

  1. množstvím sbíraných údajů - sbírá jich opravdu hodně
  2. jde o platformu vyvinutou a provozovanou čínskou společnostní ByteDance. Společnost má přístup ke sbíraným údajům a k vaší komunikaci v rámci platformy. Společnost je subjektem spadajícím do působnosti čínské národní legislativy, která ukládá všem čínským občanům a organizacím poměrně velké povinnosti v poskytování informací státním orgánům. Perličkou je povinnost nahlašovat zjištěné bezpečnostní zranitelnosti čínskému Ministerstvu průmyslu a IT a ne zahraničním organizacím a jednotlivcům, kterých se zranitelnost týká - toje dokonce zakázáno. Možnost, že se vaše osobní údaje dostanou mimo společnost a budou k něčemu zneužity, je v takovém prostředí velká.

Proč teď?

Proč bylo varování vydané teď, když přitom TikTok existuje a je populární už delší dobu? NÚKIB se odkazuje na výroční zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2021, podle které ČLR představuje rostoucí komplexní zpravodajskou hrozbu.